Již od pradávna se likéry užívají zejména pro obsah bylinných extraktů a jejich zdravotní benefity. Mnohdy byly bylinné likéry nositeli i silných účinných látek. Základem bylinných likérů jsou čerstvé i sušené byliny, ovoce nebo zelenina a koření. Bylinné likéry píší svoji historii už od dob středověku, kdy to byli hlavně mniši v klášterech, kteří byli vzdělaní a díky misiím měli i kontakt se světem, kteří začínají s výrobou bylinných výluhů.
Tyto likéry mají u nás v Čechách neodmyslitelnou tradici. I když konzumace trochu v posledních letech poklesla, stále je naleznete v nabídce nejedné hospody či baru. Však taky máme být na co hrdí. Máme velké značky, které hrdě reprezentují naší vlast i v zahraničí. Jedná se hlavně o Becherovku a Fernet Stock. Asi každý zažil to, že přijdete do své oblíbeného podniku a tam je Becherovka akce, kdy poté domů odcházíte s kupou reklamních dárků a úplně unavený :-).
Máme ale mnoho dalších menších značek, které nejsou sice tak rozšířené, zato velmi chutné a kvalitní jako například Jakamarus, původem žalůdeční likér od lékárníka Kříže z pražské Pakráce, či novodobý lázeňský likér Poděbradská samička vyrobený v Zámeckém lihovaru Blatná a nebo dříve výrazně známější moravský bylinný likér Praděd, který převzal do své výroby Rudolf Jelínek. Vše můžete najít zde k VÝBĚRU BYLINNÝCH LIKÉRŮ .
Za menšími producenty však nestojí tak silné marketingové rozpočty, aby se tyto značky prosadili ve velké konkurenci. Krásným příkladem silného a hodně kvalitního marketingu je Jägermeister. Koho by napadlo, že mladí lidé budou pít dědečkovský bylinný likér s paroháčem ve znaku. Ehjle chyba lávky. Polonahé hostesky, cool všude-přítomná reklama a hromada cukru dokáže zázraky. Samozřejmě ledově nachlazené zázraky. Pozor jenom na to, že bylinný likér se má pít při pokojové teplotě. A proč Jagermeister má být konzumován namražený? Protože, když podchladíte jakýkoliv alkohol, tak při jeho konzumaci podchladíte i vaše chuťové buňky, kterým se sníží citlivost na chutě a v klidu vypijete i nedobré nápoje, které by jste normálně nepili a rovněž toho dokážete vypít více. Toho ale nejsme příznivci, v tomto případě méně je více chuti a kvality :-)
A jak se vlastně takové bylinné likéry vyrábějí?
V podstatě jsou dva způsoby. Macerací za studena nebo teplou cestou za použití ohřevu. Neboli buď necháme směs koření, bylin či ovoce atd. louhovat při normální teplotě v neutrálním lihu, nebo tento macerát začneme zahřívat na vyšší teploty. Nesmíme to ale přepísknout, aby se nám neodpařoval alkohol. Někteří výrobci používají metodu, kdy nádoba je hermeticky uzavřena a je v ní upraven tlak. Tedy bodu varu se dosahuje při nižších teplotách. To znamená, že stačí zahřívat na nižší teploty, aby se obsah kotle zahřál. Tato cesta je šetrnější pro ingredience macerované v lihu. Každá složka vyžaduje unikátní postup, aby jste z ní dostali to nejlepší do svého produktu. Většina likérů není poté již redestilována. Je na výrobci jakých výsledků chcete dosáhnout. Dále pak záleží, kolik se do daného produktu přidá cukru nebo likér ještě uloží na nějakou dobu například do dřevěného dubového sudu. V tomto případě čas a neuspěchat výrobu hraje zásadní roli.
Výroba Fernet Stock
Například takový Fernet Stock se vyrábí v palírně v Prádle u Nepomuku, již více než 90 let a unikátní směs bylinek a koření znají jen 2 lidé na světě. I když fernet má v sobě pouhých 14 ingrediencí, jejich skladba se dá jen těžko napodobit. Je prakticky nemožné trefit recepturu od oka, i kdyby jste věděli názvy všech ingrediencí. Všechny suroviny se následovně macerují v lihu 8 týdnů. Poté se vše scedí a nechá ještě uležet. My doporučujeme každý fernet pít po dobrém pivě, pivo Vám nastaví chuťové receptory na vyváženou hořkou chuť, a když si po té dáte právě ferneta, tak Vám bude neskutečně chutnat i těm co ho ještě neochutnali. A snad konečně nechvalné přirovnání „lak na rakve“ se změní na "fernet na závěr".
Ať patříte k milovníkům bylinných likérů nebo ne, věřím že za ochutnání stojí celá řada lahví, které u nás můžete najít. Zdravotní účinek základu bylin se nedá odepřít, ale v podání likéru už se jedná o alkohol. Samozřejmě v omezené míře a pod dohledem odborníků. Nebojte se experimentů a připravte si z nich nějaký dobrý koktejl u vás doma na baru. Třeba takový Beton nebo Bavorák.
Na zdraví.
P.S. Pije to i náš strejda Miloš, takže to nemůže být špatné.