Historie ABSINTHE

CO TO JE ABSINTH A KDE SE V ČECHÁCH VZAL ?

Velmi nenápadný alkoholický nápoj, který má své příznivce a i zvědavce. A právě pro zvědavce jsme se rozhodli napsat tento článek o absintu.

Absint  je alkoholický nápoj, jenž se vyrábí z pelyňku, fenyklu a anýzu (svatá trojici). Každý výrobce si ho dochucuje podle svého, ale často se používá badyán, yzop lékařský nebo meduňka lékařská. Pro absint je typická přírodní zelená barva, ale může být taktéž bezbarvý. Nápoj je nezřídka kdy označován jako „zelená víla“.

Původ Absinthe

Co je to slovo „ ABSINTHE“ ? To znamená pelyněk pravý.  Velmi zajímavý je původ tohoto alkoholického nápoje - absinthu. Někteří jej připisují švýcarskému doktoru Ordinaire v roce 1792 a k tomu navazující historie počátků ve Švýcarsku a Francii, z toho důvodu se snaží Švýcarsko získat geografický původ „Absinthe“, aby pouze výrobky z jejich země mohli nést toto označení. Bohužel tento důvod je spíše ekonomický. Dle Kyle Bairnsfather z Jesenické likérky je původ někde jinde. Kyle vychází z římského původu, kdy před 2000 lety začali Římané léčit lidi bylinami a bylinami namáčenými do alkoholu, o tom jsou dnes již doložené první prokazatelné důkazy o spojení rostliny a alkoholu. Jedna z prvních rostlin byla právě Artemisa absinthum. V té době se používal tento nápoj z pelyňku, avšak první skutečně napsaný recept pochází o 1800 let později, tedy od Dr. Ordinaire z roku 1792.

Photo 05.07.2021 16 59 32

Dr. Dioscoride z Řecka byl lékař, botanik a napsal jednu z prvních knih o lékařství, která se stala základem pro léčitelství pro mnoho civilizací. Žil mezi rokem 10-92 n.l. a napsal knihu „De Materia Medica“ o bylinném lékařství. Bohužel dnes samotná kniha neexistuje, ale existuje v arabštině její kopie z 12. století z Konstantinopole. Existuje i dochovaná kopie v Indštině, dochované kopie v angličtině pochází z roku 1655 od John Goodyear. V ní je uvedeno: Artemisa Absinthum v kapitole „Šťávy“, nejlepší roste v Pontus (Turecko) a v Cappadocia v horách Taurus. Dále je tam napsáno, „Pijte teplé na žaludek, má zažívací účinky a léčí problémy břicha a žaludku. Pijte na vytrávení před jídlem. Dokonce je napsáno, že lidé pili tento nápoj i když nebyli nemocní, pili ho společně, aby posílili svoje zdraví. Proto někteří přidávají prvenství napsaného receptu o alkoholickém nápoji Absinthe právě Dioscorides, i když recept není dochován.

Avšak první skutečně napsaný recept pochází o 1800 let později, tedy od Dr. Ordinaire z roku 1792. Jeho recept byl poté předán sestrám Henriodovým, které absint prodávaly jako léčivý elixír. Jiná verze tvrdí, že sestry absint prodávaly už před příchodem doktora Ordinaira do Couvetu. Každopádně je potvrzeno, že jistý major Dubied získal od sester recept a roku 1797 se svým synem Marcellinem a zetěm Henry-Louisem Pernodem založil v Couvetu první absintový lihovar – Dubied Père et Fils. To už je Vám asi více známá historie z Čech, kde lihovarník Martin Žufánek vytvořil repliku tohoto absint receptu a nazval ji Žufánek Dubied.

Necháme na Vaše posouzení, jestli je alkoholický nápoj absinthe starý 2000 nebo 250let, my se přikláníme k dobám řeckým 😊

Photo 05.07.2021 16 57 18 

Jaký je správný název pro nápoj absint?

Absinthe / Absinth je mezinárodně uznávaný název, u nás se používá i jeho česká verze Absint. Jeho členění je na základní dva typy Francouzský (pravý) a pak východoevropský (český/bohemica absint). Jejich rozdíl není v místě původu, ale je dán způsobem výroby.

Pravý absint

Vyrábí se zpravidla máčením bylin (pelyněk, fenykl, anýz, v alkoholu a jeho následnou destilací. Destilace je dvou-třífázová, přičemž v určitých fázích se bylinky obměňují a doplňují. Tento finální (průtahový) destilát je naprosto bezbarvý a obsahuje zhruba od 65% do 80% alkoholu. Takto upravený destilát může být rovnou stáčen a prodáván jako bílý absinth, neboli blanche. Pokud je destilát dále barven, aby získal zelenou barvu, jde o absint verte, neboli zelený. Zelenou barvu dodává absintu chlorofyl z bylinek, jež jsou při barvení použity. Chlorofyl postupem času v lahvi hnědne.  

Český absint

V základě nemusí obsahovat všechny byliny a vynechává následnou destilaci, kdy výsledný produkt se jenom filtruje, proto je výrazně hořčejší. Ale je pravdou, že každý destilatér využívá trochu jiný způsob louhování pelyňku. Může se louhovat jak v horké i studené vodě. Zároveň i dobarvení absintu na verte může probíhat nejenom přes chlorofyl obsažený v bylinách, ale i pomocí barviv, to jsou zejména absinty výrazně zelené až fluorescenční.

46115509_2118608454845542_5165273213726359552_o 

O jeho halucinogeních účincích

Až téměř do konce 20.století se společnost domnívala, že absinth je halucinogení nápoj jako např. THC, zejména proto, že v 19.stol. absintoví pijáci na tom byli hůře než běžní alkoholici, což mimo jiné vycházelo i z bohémských umělců, kdy si např. Vincent Van Gogh po užívání absinthe uřízl ucho.

Dnes je více než známé, že absinth neobsahuje halucinogení látky. Pro mnohé mylně klíčový ukazatel kvality nápoje je thujon - podle českých norem ho nesmí nápoj obsahovat více než 35mg/L. Vyšší dávky mohou způsobovat svalové křeče, ale ne halucinace 😊 Přes výše uvedené se i dnes vedou diskuse o tom, zda má absint jiné účinky než alkoholové opojení. Umělci popisovali účinky absintu jako „mysl otevírající“, obecně je nejčastější zkušeností jakási „střízlivější opilost“; znalci absintu tento jev vysvětlují tím, že některé z široké škály bylinek působí jako stimulanty a některé naopak jako sedativa.

 

Výroba na českém území

Podle dochovaných informací, byl jeden z největších a prvních výrobců zaniklá likérka Starorežná Prostějov, kterou dnes vlastní Palírna u zeleného stromu (dříve Drinks Union) a dalším průkopníkem byl Albín Hills a jeho likérka Hills, kde jsou doložené informace o výrobě z doby druhé světové války. Dnešním guru a ambasadorem absintu je Martin Žufánek , který přišel s několika edicemi jako : Absinthe St.Antoine, Amave absinthe blanche 53%, Justiféee&Ancienne absinthe 65%, Dubied 1798 Žufánek, Mead Base Absinthe 65%, This is not Dubied 70%, limitovaná edice Stranger absinthe 70%. My jsme se rozhodli podpořit oddaného výrobce absintu Kyle Bairnsfather, který se přistěhoval z USA do vesničky Domašov v Jeseníkách. Zde založil rodinu, destilérku a vlastní bylinková políčka pro základ jeho destilátů, které kupuje i filmová hvězda Johnny Deep. Asi neznámější je Bairnsfather absinth nebo verze Bitter, velkou popularitu má i Reality bitter absinthe. Velkou fajnovostí jsou lahůdky Virgin Verte a Kyle Cannabis Absinthe a úplnou novinkou je Viking Verte Absinthe. Kylovi absinthy jsou pro nás skutečná věda pro věrné konzumenty absintu, když jsem měl možnost ochutnat jenom jaké rozdíly zanechají ty samé bylinky sesbírané v různé fázi růstu (před rozkvětem - vigin, rozkvetlý pře vysemeněním - viking .....) Jeho produkce jde primárně na západ a jen málo je dostupný v ČR.

Věřím, že náš blog Vám pomohl načerpat alespoň něco málo k tomu, aby jste porozumněli tomuto magickému nápoji a získali tak svojí můzu.

 

A jak se absinth správně konzumuje, tak o tom někdy příště 😊

 

Pavel za podpory Kyle a Wikipedie