Co se Vám vybaví, když se řekne mandle? Pečení, Amareto či nějaké originální vzpomínky?
Co když ale máme v českých luzích a hájích mandlový unikát, který sídlí v Hustopečích, kousek od Brna, kde se vyrábí celá řada produktů, z těchto ořechů. Však nás, jako investigativce a alkohology zajímá hlavně Mandlovka. Ale k ní se dostaneme. Nejprve se podívejme ke kořenům, tohoto okouzlujícího místa.
Hustopečská Mandlárna, jak se tento rodinný podnik nazývá, vyrábí hlavně mandlovici, dnes známou jako Mandlovka, skladbu produktů však rozšiřují, a tak lze najít mnoho dalších výrobků, které potěší nejednoho gurmána. Nápad založit tuto výrobu měla paní Kateřina Kopová v roce 2012, kdy propukla nechvalně známá metanolová aféra. V době prohibice, kdy se také utvářeli nové zákony na výrobu alkoholu, které nově vzniklá značka musela respektovat. Nebyly to prý jednoduché začátky, jak sama majitelka říká. Důvod, proč vše vzniklo, byly mandlové sady, které byly jediné ve střední Evropě, a hrdě se rozprostírají na svazích jihomoravských Hustopečí. Dlouhá léta si byla Kateřina vědoma nejen unikátnosti mandloňových sadů, ale i existence výborného hustopečského destilátu, o jehož specifickou chuť se právě mandle postaraly. Pracovní zvraty jako by šly novému osudu naproti a urychlily cestu za legalizací Mandlovky, šíření slávy sadů i celého města. Ne jeden turista, co navštívil toto kouzelné město, si odnesl jako suvenýr zdejší lahvičku Mandlovky, která se připravujeme podle originální receptury bývalého správce mandloňových sadů Rudolfa Poslušného.
Ve firmě ale nezahálejí a celý projekt posunují dále. V březnu 2021 započali s výsadbou mandloňového arboreta, které by mělo být unikátním genofondem mandloní ve střední Evropě. Arboretum má zvýšit osvětu v rámci unikátnosti mandloňových sadů v Hustopečích a poukázat na rozdíly mezi jednotlivými odrůdami, kterých zde najdete více jak 20. Zajímavá je ale i historie, protože mandloňové sady v Hustopečích jsou na území České republiky skutečnou raritou. Historie pěstování mandloní na našem území sahá až do 17. století. V době největšího rozmachu kolem roku 1960 rostlo v Hustopečích více jak padesát tisíc mandloní na 185 hektarech. Bohužel Po listopadu 1989 přestal být o úrodu zájem úplně a nyní se na stráních jihomoravských kopců rozprostírá 850 vzrostlých stromů, a jeden nově vysazený sad.
Ve zdejší výrobě se však vytváří mnoho zajímavých a chutných produktů jako třeba svařák, máslo, džem nebo káva. Jak jinak než s příchutí mandlí. Myslíte, že zdejší pracovníci mají tuto laskominu ještě rádi?
Nás ale zajímá hlavně zdejší alkoholická varianta Mandlovka, která se vyrábí jak v různých příchutích, (třeba višňová varianta je velmi populární, tak i ve stařené verzi ze sudu. (Tu můžete najít například zde))
Jak jsme již popisovali, výroba je dle receptu, který je osvědčený mnoha lety praxe. Zmíněná Višňová Mandlovka je kombinací 35% podílem čerstvé višňové šťávy a mandlového alkoholu. Podobným postupem se připravuje i kávová Mandlovka, která se snoubí s výběrovou kávou. Samotná Mandlovka se vyrábí smícháním hořkosladkého mandlového přírodního aromatu s velejemným vinným lihem a dosladila se hroznovým moštem. Opravdová delikatesa.
Celkový přehled od Mandlárny můžete najít zde.
Ať jste fanoušek těchto ořechů nebo ne, musíte Mandlovku zkusit. Je to gastronomické zvířectvo. A v kombinaci s moučníkem a je to neuvěřitelné zvířectvo.
Na zdraví
P.S. U Brna dolů se dej, do Hustopeč zavítej. Mandlovka je prostě skvělá, tvoje cesta bude veselá.