Ořechovka je likér trošičku opomíjený, což je velká škoda. Mezi českými výrobci najdeme celou řadu zajímavých produktů, které stojí za to ochutnat. Samozřejmě hlavní předpoklad, aby jste si užili takovouto lahvičku, je, že nejste alergičtí na ořechy. Už naše pra-pra-pra babičky a naši pra-pra-pra dědečkové měli recept na domácí ořechovku a věděli, že ořechy jsou dobré nejen v kuchyni.
Ořechovky mají v naší zemi dlouhou tradici, hlavně jako výborný žaludeční likér.
Tento likér se vyrábí louhováním nezralých plodů vlašských ořechů v lihu. Macerát bývá obohacený směsí koření, bylinek, nebo něčím sladkým. Ořechové likéry bývají většinou sladšího rázu, proto je lze doporučit nejen v době žaludečních nesnází, jako příjemné zpestření vašeho dne.
Například ořechovka od společnosti Ullesdorf, má opravdu velmi tmavě hnědou barvu a hutnou chuť. Je vyrobena z plodů stoletého jesenického ořechu rostoucího přímo v zahradě Maršíkovské výrobny, likérky a destilerie Ullersdorf.
Chtěli byste si také zahrát na domácího výrobce likérů?
Není problém. Dáme Vám nyní recept na výbornou domácí ořechovku, která bude sloužit jako "lék" na bříško nebo proti trudomyslnosti, pokud byste se vydali na severní pól :-)
Dobré je zvolit už kvalitní základ, tedy kvalitní líh. Můžete ale i experimentovat s vodkou Božkov, Hanácká vodka a nebo a udělat Váš likér na suchém rumu nebo vínovici.
RECEPT OŘECHOVKA:
Na 1 litr ořechovky potřebujeme:
- 30 středně velkých zelených vlašských ořechů
- proužek citronové kůry bez bílé dužiny
- 500 g krystalového cukru
- 1 menší tyčka skořice
- 5 ks hřebíčku
V první fázi ořechy rozkrájíme na drobné kousky. Vezmeme všechny ingredience, kromě cukru, a vložíme do dostatečné velké nádoby, kterou můžeme vzduchotěsně uzavřít. Cukr přidáme až po cca 2 týdnech, aby se ořechy dostatečně vylouhovaly. Poté na další 2 týdny strčíme zpět na tmavé místo. Ideálně když vše jednou za čas důkladně protřepe, aby se kal na dně rozvířil do celé tekutiny. Po uplynutí 4 týdnů, vše scedíme přes velmi jemné plátýnko nebo kávový filtr. Nalahvujeme do čisté karafy a poté podáváme. Není to lehké? Věřte, že nejtěžší je vždy jen začít. Pokud byste si chtěli udělat třeba svůj mátový likér nebo třeba bylinný likér, neváhejte a pusťte se do toho.
A že se Vám nechce čekat takovou dobu na vlastní ořechovku a dostlali jste na ní chuť teďka?
Celou naší nabídku na všechny ořechovky naleznete ZDE
Na zdraví
P.S. Až budete na svém víkendovém vejminku na Jamajce, zkuste udělat karibskou verzi kokosovku.