I šlechta pálí…

I šlechta pálí…

V dnešním díle destilaterského seriálu zůstaneme v jižních Čechách. Konkrétně zavítáme do Zámecké palírny a pivovaru Blatná, která se nachází „kousek“ od Písku a Strakonic. Toto stavení má velmi zajímavou historii a je neodmyslitelně spjato s městem Blatná, které dostalo povolení pro vaření piva poprvé v roce 1489 od Zdeňka Lva z Rožmitálu. Pivo se tehdy vařilo v městském a panském pivovaru. Tato výroba byla spjata s rodinou Hildprandtů. Baron František Hildprandt v samé blízkosti blatenského zámku postavil roku 1812 cukrovar, který byl v roce 1885 přestavěn na lihovar. Bohužel v druhé polovině 20. století doba nebyla úplně dobrá a zlý komunistický aparát konfiskuje majetek Hildprandtů a rodinu násilně vystěhovávají. Rodina utíká před komunisty do Etiopie na pozvání císaře Hajila Selassie. Pivovar přestal vyhovovat svou kapacitou a tak se výroba přesunula do moderního pivovaru ve Strakonicích. Na volné místo se rozšířil lihovar. V roce 1991 se však vše v lepší obrací a Hildprandtovi se po mnoha letech vracejí zpět na Blatnou a získávají v restituci zpět své majetky včetně lihovaru, který po rekonstrukci opět uvádějí v život. Pivovar se vrací v roce 2016. S tímto lihovarem, který leží v městě růží, však je spjato jméno lihovarnické legendy Václava Šitnera. Pan Šitner působí v blatné od počátku 90. let a je současně spolumajitelem Zámecké palírny. Tento destilatér také dlouho působil ve společnosti Stock Plzeň Božkov, kde mimo jiné zajišťoval výrobu fernetu. Svoje paličské řemeslo poté přenesl do dalších produktů jako je třeba originálmí 40% Altfernet nebo roku 2014 ve spolupráci s firmou Premier Wines & Spirits, na trh uvedli prémiovou značku ovocných destilátů Baron Hildprandt

blog-zamecky-lihovar-blatna-barbora-sitnerova-01

Pan Šitner není je vyhlášený palírník, ale také hrdý otec 3 dcer, které pomalu přecházejí do rodinné firmy. Naši investigativci měli šanci se potkat s Bárou Šitnerovou, která působí nejen jako produktový manager, ale hlavně se zaučuje do palirnického řemesla a stojí tak za tvorbou mnoha produktů. Bylo hezké, když Bára vyprávěla svůj příběh, jak se v lihovaru motá od dětských let. Po studium na vysoké škole v roce 2019 nastupuje na plný úvazek do Blatné. Je dobré vědět, že o kvalitu výroby bude do budoucna postaráno.

bara-sitnerova-pavel-martin-tomas

Pojďme ale zpátky k dobrému pití co zde vyrábějí. Rádi bychom Vám představili Martin´s Barrel whisky, která zastává zajímavou filozofii, že česká whisky by měla být komplet česká. Whisky tedy vzniká ze sladinky, která je vyrobena z českého nakuřovaného sladu. Rašelina, která se používá na sušení ječmene a dává whisky lehkou kouřivost, pochází ze Soběslavy. Samotný slad pochází z vyhlášené sladovny v Bruntále. Po prokvašení, které zabere 3-4 dny, přichází na řadu dvojitá destilace. Poté se „new make“ naředí vodou a uloží do sudů. No a když všechno české, tak i sudy o objemu 300 litrů musí být vyrobeny z českého bílého dubu. V nich poté odpočívá whisky, která má v současné době kolem 3 let. Máme se do budoucna na co těšit. Tím, že sudy jsou nové, whisky dávají neuvěřitelnou plnost chutě spojené s lehkou kouřovostí. Pokud nejste ale fanoušci whisky, neklesejte na mysli. Ve skladech Zámecké palírny můžeme najít sudy i se stařenou ovocnou pálenkou všeho druhu.

Photo 11.08.2022 12 57 16

Co říci závěrem? Snad poslat Vás všechny do Blatné. Města růží, šlechty a Zámecké palírny.