Historie peprmintové likéry

Je pozdní hodina v clubu a vy potkáte svoji budoucí vyvolenou na baru. Hudba je hlasitá a vy proto z blízké vzdálenosti zakřičíte první vtípek. Slečna se nechutně zatváří a s otočkou na podpatku vám nastavuje záda. Co se stalo? Kdyby jste ten večer pil zelenou, váš dech bude svěží a dámě se nebude dělat šoufl při blízkém kontaktu s vámi. Vítejte ve světě ústní vody, která má v sobě alkohol.

Mátový likér se vyrábí prakticky po celém světě.

Je to díky dostupnosti máty a pozitivním účinkům této plodiny. Ať už to byla Francie, která vyrábí svůj Créme de Menthe, či jiná země z balkánského území. Tradice v těchto zemích je dlouhá jako v našich luzích a hájích. Nejznámější období u nás pro zelenou je první republika. Nejde rozhodně ale říct, že by v průběhu 20. století zapadla v zapomnění.

matovka-pro-web-zemensena

Peprmintové likéry neboli zelená by měla být kombinace macerátu máty peprné, cukru a případně nějakého barviva. V dnešní době však přírodní macerát nahradila syntetika kvůli cenové dostupnosti. Upřímně řečeno segment superpremiových zelených u nás ještě nevyrostl. I tak se ale dají najít produkty, které jsou postaveny na přírodním macerátu máty. V chuti je to ihned znát. (celkový přehled naší nabídky najdete ZDE).

Lidé si však zvykli na unifikovanou chuť zelené, a proto si jen těžko pak přivykají výrazné chuti pravého macerátu.

Pokud byste hledali láhev založenou na pravém macerátu ze zahrádky samotného paliče, sáhněte po Bairnsfather Pfeffermintz z Jeseníků. Je to peprmintový likér pro skutečné milovníky, jen 100% máta, velejemný líh a cukr vytváří tento skvost mezi likéry z máty.

Jestli jste ale spíše zvyklí na produkt od našeho největšího producenta, tedy Božkov Zelená, bude pro vás daleko příjemnější Bartida zelená. Tento zelený alkohol se odlišuje od ostatních tím, že kromě velejemného lihu používá vinného destilátu a hlavně přírodních výtažků z máty peprné. Proto je výsledný dojem daleko jemnější. Přírodní extrakt, který se zde používá, je vyroben metodou studené macerace, tedy máta se louhuje v lihu bez zahřívání. Tento postup je jemnější vůči macerované surovině. Mrkněte na ni ZDE.

241166445_3093232007556569_6417853560459178841_n

Nejvíce zelené je samozřejmě vypito samotné na panáky. Klasický hospodský sport – 7 piv a 1 zelená. Magické číslo stejně tak jako magické oko, neboli když hodíte panáka zelené do piva. Někdo po tom spíše hodí „šavli“, někdo se oblízne za ouškem. Co rozhodně doporučujeme, je vytříbený cocktail Vítr z hor – tedy zelenou s kapkou Alpy Francovky na vrch. Nemusíte být horal, abyste si zamilovali tuto dech beroucí záležitost. Pokud tohle objednáte té skvostné influencerce na té fancy párty na baru, kde budete, jistě neuděláte chybu a úspěch u dámy je zaručen. Příjemný svěží dech.

Na zdraví

P.S. Aerodynamiku jelena prověří jen zelená! (zelení už vědí)