Historie griotky

 

Griotka, griotte nebo prostě višňový likér

Griotka, griotte nebo prostě višňový likér.

Je jedno jak to budete nazývat, prostě sladší alkoholický nápoj, který potěší příznivce lehkého dobrého pití. Ale nemusí být vždy jen sladká varianta. Například Višňovka od Pavla Cermana BOHEMICA, se svojí chutí přibližuje k reálným višním. Zkuste ji.

Višňovka Bohemica

Ovšem s naší kulturou je také spojena výroba domácího třešňového nebo višňového likéru. Často domácí griotka je postavena na tuzemáku nebo jiném netypickém destilátu. Možná také vzpomínáte, jak naše babičky vzaly originál tuzemák Božkov, daly do toho višně ze zahrádky, cukr, trochu nějakého koření a nechaly ležet. Likér z višní byl hotov a příchuť tuzemáku dal této domácí griotce pořádný říz.

Historie griotky je celkem dlouhá a zajímavá.

Macerace ovoce v destilátu je velmi stará praktika, první zmínky pocházejí už ze 14. století. Samotné označení griotka pochází z francouzského slova „Griotte“, což je název druhu višní Morello. Postupem času se výroba domácí griotky posunula do komerčních rozměrů a v 19. století vznikají první značky vyrábějící tento likér.

Během první republiky byly likéry velmi populární. Pokud si pamatujete film o vojákovi Švejkovi, jistě jste zaznamenali, že popíjeli griotku nebo tzv. Čerta – mix griotky a tuzemského rumu. Dnes se však griotka vrací na výsluní a mnoho lokálních výrobců nabízí kvalitní višňové likéry se skutečným obsahem ovoce.

Pokud chcete nevídanou specialitu, nabízíme vám opravdové „gastroporno“ – Chilli Višeň Likér.

Chilli Višeň Likér

V palírně Likr se rozhodli posunout tradiční recept dál a zkombinovali višňový likér s chilli papričkami. První doušek vás pohladí sladko-kyselou chutí višní, načež se jemně rozvine ostrost chilli papriček. Ale nebojte, pusa vám neshoří!

Dalším skvělým tipem je Bartida Griotka, která do svého likéru přidává meruňkový destilát, čímž získává intenzivní a příjemnou chuť.

Bartida Griotka

Dejte si griotku a užívejte života. Červená je dobrá.

Na zdraví

P.S. Třešně nebo višně, hlavně když to teče.