Griotka, griotte nebo prostě višňový likér.
Je jedno jak to budete nazývat, prostě sladší alkoholický nápoj, který potěší příznivce lehkého dobrého pití. Ale nemusí být vždy jen sladká varianta. Například Višňovka od Martina Žufánka se svojí chutí přibližuje k reálným višním. Zkuste ji.
Ovšem s naší kulturou je také spojena výroba domácího třešňového nebo višňového likéru. Často domácí griotka je postavena na tuzemáku nebo jiném netypickém destilátu. Možná také vzpomínáte, jak naše babičky vzaly originál tuzemák Božkov, daly do toho višně ze zahrádky, cukr, trochu nějakého koření a nechaly ležet. Likér z višní byl hotov a příchuť tuzemáku dal této domácí griotce pořádný říz.
Historie griotky je celkem dlouhá a zajímavá. Macerace ovoce v destilátu je praktika velmi stará. První zmínky můžeme najít už ve 14. století. Staří mágové a alchymisté vyráběli elixíry mládí už od nepaměti.
Samotné označení pochází z francouzštiny, slovíčko "Griotte" je francouzské označení druhu višně Morello. To už je jen kousek k českému tvaru "griotka". Francie je nejspíše i země, kde tento typ likéru vznikl. (Všichni ale stejně vědí, že nejlepší višňovka byla od naší babičky z Čech.)
Postupem času se výroba domácí griotky posunula do komerčních rozměrů a v 19. století vznikají první značky, které vyrábějí tento višňový likér. Velmi populární byla griotka v období první republiky.
Pokud si pamatujete film o vojákovi Švejkovi, tak jste jistě zaznamenali, že popíjeli griotku nebo tzv. Čerta. To byl pekelný mix griotky a tuzemského rumu. To však neznamená, že by se v dnešní době griotky vytratily z českých hospod nebo domácích špajzek. Naopak. Návrat ke kořenům a lokálním produktům je teď velmi "IN". Čím dál více menších výrobců českých pálenek přidává do svých nabídek i různé varianty višňových likérů.
Už tu není pouze Griotka Božkov, která dlouhé roky dominovala. Můžete si vybrat z celé plejády dobrých a kvalitních višňovek a griotek se skutečným obsahem ovoce nebo ovocné šťávy.
Pokud ale chcete nevídanou specialitu, nabízíme Vám opravdové "gastroporno" - Chilli Višeň Likér.
V palírně Likr se chtěli malinko odlišit a posunout to zase o kus dále. Proto si vybrali velmi zajímavé spojení likéru z višní s chilli papričkami. Vůně je klasická po višňovém likéru. První okoštování Vás jemně pohladí sladko-kyselou chutí višní. Po chvilce ale ustoupí a dá vyniknout jemné ostrosti chilli papriček, které se krásně rozvinou. Ale nebojte se, tahle lahev Vám neublíží. Je to uděláno velmi delikátně. V Likru vědí, co dělají.
Pokud bychom Vám mohli dát ještě jeden tip na dobrou griotku, vyzkoušejte tu od Bartidy. Tato unikátní lahev do svého produktu přidává meruňkový destilát, což má za následek velmi příjemnou a intenzivní chuť. Bartida Griotka je silný hráč na trhu.
Dejte si griotku a užívejte života. Červená je dobrá.
Na zdraví!
P.S. Třešně nebo višně, hlavně když to teče.