Co je to medovina ?

Výroba medoviny

Výroba nápojů ze zkvašeného medu je doložena už v nejstarších kulturách – například ve starověkém Sumeru. Med byl prvním koncentrovaným sladidlem, které mohl člověk získat ještě před tím, než se začal věnovat zemědělství, a proto mohl vyrábět medovinu už od pradávna.

Medovina se vyrábí z vody a medu, které se smíchají ve zvoleném poměru. Zpravidla se vytvoří roztok s cukernatostí 20-32 %, ale existují i medoviny s vyšší cukernatostí. Směs se povaří, což zahubí plísně a bakterie a vyplaví většinu nečistot.

Medovina se většinou vyrábí z méně kvalitního medu (kvalitní med je určen k přímé spotřebě), nicméně pokud do medoviny nebudou přidávány byliny nebo jiná ochucovadla, je kvalita medu důležitým faktorem pro chuť a kvalitu výsledného výrobku. Z květového medu je medovina světlá, ze smíšeného středně tmavá, z medovicového velmi tmavá.

U medoviny není tak vytříbená kultura chuti jako u vína. Barva medoviny je značně variabilní. Medovina se pije vychlazená, některé druhy se pijí ohřáté. V lahvi může být medovina lehce zakalená, ale po nalití do sklenice se kal musí ihned usazovat. Pokud ve sklenici plave, výrobek zřejmě není kvalitní.

Hřebčeská medovina

Druhy medoviny dle legislativy

  • Dezertní medovina – medovina s přídavkem cukru, lihu či aromat
  • Včelovina – kvasí v nízkých teplotách okolo 17 °C
  • Melomela – místo vody se použije ovocná šťáva
  • Metheglin – medovina s přidaným kořením
  • Hydromel – slabší medovina, před konzumací naředěná vodou

Další druhy medoviny

Královská medovina se nevaří, díky čemuž je v medu zachováno maximum výživných látek; vyrábí se z vysoce kvalitního medu, který se různými způsoby pročišťuje a ředí.