Všichni jsme už slyšeli o nějakém soutěžním koštu v České republice, ale o nich se rozepíšeme příště. Nás zajímalo, jak si stojí české destiláty na největších světových výstavách. Pro nás bylo velkým překvapením, kde jsou a byly vidět zlaté české ručičky našich mistrů destilatérů.
Pojďme nejdříve popořadě, kde všude se konají ty největší výstavy a soutěže. Je to zpravidla tak, že každý kontinent má svoji 1-2 top události. V Evropě to je IWSC (International Wine and Spirits Competition) v London Competition Spirits (LCS).
Na IWSC se pravidelně zúčastňují destiláty z více jak 90 zemí světa, hodnocených téměř 400 odborníky. V letošním roce 2020 se České republice podařilo získat stříbrnou medaili pro Malinovici MARTENZ GOLD. Kdo ji ochutná, tak ví proč, protože tohle je královna mezi ovocnými pálenkami. Proto jsme oslovili majitele Zdeňka Juráška s pár otázkami. Zdeňku, nejdříve gratulujeme ke skvělému výsledku.
Zdeňku, dokážete nám říci, co Vás přimělo zúčastnit se mezinárodní soutěže a jak těžké to bylo? Můžete přiblížit kritéria hodnocení ? Jak velká byla konkurence a proti kterým značkám jste „soutěžil“. Co Vás osobně nejvíce překvapilo ?
"Máme spousty krásných recenzí na naše pálenky od zákazníků. Moc si jich vážíme a jsme za ně vždy hodně rádi. Ale současně jsme chtěli porovnat naše pálenky ve světovém top měřítku i na čistě profesionální úrovni. Dlouze jsme vyhodnocovali, které mezinárodní soutěže se zúčastnit. Z kritérií
dlouhá tradice, odbornost a prestiž nám vyšla nejlépe mezinárodní soutěž destilátů IWSC Londýn, která se pořádá již více než 50 roků. Porotu tvoří odborníci na destiláty z celého světa. Výběr mezi nejlepší probíhá dvoukolově. V prvním kole musí destilát od poroty získat 90 a více bodů ze
100 možných. Pokud projdete vzorek přes první kolo, tento výsledek se musí potvrdit ještě v kole druhém - nově složenou portou. Hodnotícími kritérii je vizuální stránka destilátu, vůně a samozřejmě chuť. Soutěže se účastní v několika kategoriích /whisky, rum, gin, vodka, tequila atd./ velké množství
značek z celého světa. /řádově tisíce/ Zveřejněna jsou oficiálně pouze medailová místa tzn bronzové, stříbrné a zlaté medaile v každé kategorii. Jsme velmi rádi, že jsme výrazně uspěli na takto prestižní soutěži a získali stříbrnou medaili. Je to výjimečný úspěch pro moravskou potažmo českou pálenku. A také potvrzení toho, že nás svět pozitivně hodnotí po odborné úrovni. Nyní čeká nás, ale ostatně všechny výrobce těžký marketingový a obchodní úkol. Vrátit světovou prestiž českým pálenkám,
která jim patří."
Zajímavostí je, že v Londýně se koná i neméně známá soutěž London Spirits Competition (LSC) , kde v roce 2019 získal stříbrnou medaili prvorepublikový pražský likér od lékárníka Aloise Kříže z Pankráce. Jde o prvotřídní hořkosladký likér Ja-ka-ma-rus, který se dnes vyrábí v hanácké TOSH Distillery. Mimochodem, kdo ochutná, tak pochopí, proč si zaslouží minimálně stříbrnou medaili 😊
Třetí, asi nejznámější soutěží, je San Francisco World Spirits Competition SFWSC. Soutěž byla založená v roce 2000 a stala se jednou z nejrespektovanějších a nejvlivnějších soutěží světa. My jsme našli, že jeden z našich nejznámějších masterdestilérů Václav Šitner se zde pravidelně umísťuje na předních místech se svojí značkou BARON HILDPRANDT. V roce 2018 přivezl hned zlatou medaili za řadu „Ze zralých hrušek“ a o rok později v roce 2019 stříbrnou medaili „Ze zralých meruněk“. Proto jsme oslovili marketingového ředitele Filipa Větrovského, aby nám popsal trochu více ze zákulisí soutěže SFWSC.
Filipe, dokážete nám popsat, jak probíhá výběr lahví do soutěže, co komise hodnotí, v čem jste unikátní v této soutěži? Mimochodem, jak a proč se zúčastňujete soutěže na druhé straně světa? Co bylo na celé na soutěži nejtěžší?
"San Francisco World Spirit Competition je celosvětově respektovaná soutěž s dlouhou tradicí, kdy máte možnost se za startovní poplatek přihlásit buď do hodnocení designu, nebo chutě produktu. Soutěž samotnou jsem volil pro její dlouhodobou tradici, plus mojí preferencí je a vždy byla chuť, která je z mého pohledu určující pro popularitu produktu a na tu se zde hodně zaměřují. Samotná soutěž si zakládá na opravdové profesionalitě a nestrannosti porotců. Spirity jsou posuzovány jednotlivě, nejsou mezi sebou porovnávány a to proto, aby se došlo k co nejpřesnějším výsledkům. Nestrannosti porotců je dosaženo hlavně díky blind tastingu – ochutnávání naslepo. Jednotliví porotci tak čtyři dny ochutnávají vzorky bez znalosti ceny či jiné informace týkající se výrobce daného destilátu. Ne tedy značka, či cena, ale právě chuť je klíčová a na jejím základě dostanete pak hodnocení ze škály medailí: Double Gold, Gold, Silver a Bronz. Jednotlivým produktům Baron Hildprandt se za poslední roky podařilo v rámci hodnocení získat Gold, Silver i Bronz medaile, což považuji za velký úspěch. Pro nás to znamená velké uznání za dobře odvedenou práci a výjimečnou kvalitu spiritů, ale také velký závazek do budoucna, kdy stále jsme nedosáhli na Double Gold, což nás motivuje."
Na asijské straně světa probíhá soutěž China Wine nad Spirits Awards CWSA. Hodnocení zde provádí více jak 100 odborníků pocházející z řad obchodníků, výrobců a importérů z Číny a Hong Kongu. Pro nás je velkým překvapením získání double gold medaile pro českou třebíčskou whisky 4yo a zlaté medaile pro Starou Žitnou Mysliveckou Reservu za rok 2019. Pro ty, kteří ještě neochutnali, whisky z Třebíče si jde svou specifickou chuťovou cestou, která je dána zejména původem z ryze českých surovin a velmi zajímavou marketingovou podporou. Dnes to je druhá nejprodávanější česká značka whisky hned po Gold Cock whisky. Měli jsme to štěstí a potkali jsme Tomáša Dyntara masterdestiléra z Třebíče a zeptali se, jak vnímají úspěch Trebitsch Single malt whisky v Číně ?
Tomáš : "My jsme si chtěli vyzkoušet, zda naše česká whisky má na to být mezi nejlepšími, proto jsme v roce 2019 vyzkoušeli soutěž CWSA a podařilo se nám získat nejvyšší hodnocení double gold hned v prvním roce, které jsme znovu obhájili i v roce 2020, avšak tentokrát již s 5ti letým destilátem a i variantou whisky finishované v sudech po nicaragujském rumu. Soutěž CWSA jsme vybrali záměrně, protože Čína a jihovýchodní Asie je obrovský trh s potenciálem a my bychom se tam chtěli prosadit."
A na závěr jsme si nechali opravdovou a nečekanou lahůdku, asi nejvíce oceňovanou českou lihovinu na mezinárodních soutěžích. Jedná se o vodku Babička, která od roku 2007 získává jednu medaili za druhou. V San Franciscu získala stříbrnou medaili hned v roce 2009, v roce 2011 získala opět stříbrnou medaili na IWCS. Rok 2011 byl pro ni přelomový i z pohledu úspěchů, protože na The Spirits Business získala zlatou medaili, kterou pak získala opět v roce 2014 v kategorii Vodky východní Evropy, kde je konkurence obrovská. My jenom doporučujeme ochutnat a vyvrátit tak mýtus, že všechny vodky jsou stejné :-)
Věřím, že jsme Vás potěšili výběrem úspěchů našich destilatérů z Čech a Moravy. pokud by jste chtěli ochutnat, tak není nic jednoduššího než přejít do e-shopu DESTILERKA.CZ.