Česká whisky se probouzí o nové značky, které právě dozrávají

Nové značky whisky,

které právě dozrávají (Radlík, Raspenava, Poněšice, TOSH, Zamecke sady Chrámce, Ullersdorf, Agnes Zelená Bohdaneč .......

Cože? Češi dělají whisky? Ano, je tomu tak. A dokonce vůbec ne špatnou. Samozřejmě tradice tuzemské výroby je mladá a nemůže se tak srovnávat s ostrovní produkcí, i tak ale zaslouží velkou chválu a pozornost následujících let. Co už dneska je k dispozici je ZDE.

Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilnin, zrající v dřevěných sudech. Podle znalců nechutnají žádné dvě značky whisky stejně. V Čechách tomu není jinak. Řada výrobců, kteří se zaměřují například na pálenky, zařadila do své nabídky i whisky. Stále však ještě často čekají, než výsledek dozraje. Tak tomu nebylo například u společnosti Stock Plzeň Božkov, která uvedla na trh whisky značky Prádlo, která pochází ze stejnojmenné palírny kousek od Plzně. Daly se sehnat dokonce hned 4 varianty. Nejmladší 10 letá, 17 a 18, které byly velmi raritní a ještě pak byla nalahvována i 30 letá whisky. Ta byla vskutku delikátní, ještě aby ne s cenovkou hluboce přes patnáct tisíc.

K české stálici však také patří značka Gold Cock, kterou produkuje Rudolf Jelínek. Ta se v posledních několika letech rozrostla do mnoha podob v lahvi. Mezi naše oblíbené patří například Gold Cock Rye nebo Peated. Tím však výčet lahví od této společnosti nekončí. Pokud budete mít kliku a budete dostatečně rychlí, můžete ulovit i single cask pod označením Gold Cock. Vizovická tradice výroby whisky bude i nadále pokračovat a bude tak reprezentovat Českou republiku i v zahraničí, kde s ní má společnost velké plány.

Zavítejme ale i do menších výroben, kde whisky teprve čeká na svoji příležitost. V dobrém kraji obce Bohdaneč, která je zasazena v malebném údolí Ostrovského potoka na hranicích Středočeského kraje a Vysočiny, leží palírna Agnes, která svou whisky bude teprve stáčet do lahví příští rok. Podobný osud čeká i na obilný destilát z palírny Radlík v Jilovém u Prahy.

Ostříleným hráčem na trhu je však destilerka z jihu Čech, kousek od Českého Krumlova, Svach. Old well, jak se zdejší whisky jmenuje, jde cestou experimentů a různých edic staření whisky v sudech po rozličných vínech a destilátech. Díky nim má whisky nezaměnitelný jihočeský nádech. Je to opravdový unikát, který se zlepšuje čím dál víc každý rok. Asi si říkáte proč se whisky nazývá jako „ stará studna“. Odpověď je jednoduchá. Stará kamenná studna, která pochází z přelomu 18. a 19. století, je propojena se sklepem, kde whisky zraje a vytváří sudům, potažmo nápoji, zcela jedinečné prostředí. Proto se také stala stylizovaná kresba studny součástí loga whisky.

Opustíme jich a přesuneme se na severní Moravu. Poblíž Olomouce v Těšeticích je palírna Tosch, která oživila starodávnou tradici výroby whisky a navázala na tradici nejstarší palírny whisky na území bývalého Československa. Mnozí z nás ale spíše pamatuji rok 1973, kdy se v Těšeticích pod názvem King Barley zrodila první československá whisky. Ta zde zažila znovuzrození a opět ji můžete ochutnat.

Myslíme, že se máme do budoucna na to těšit a česká whisky překvapí nejednoho milovníka tohoto moku.

Na zdraví

P.S. Aby se Skoti ještě nedivili….