Recepty

Tuzemák recept

Vyrobte si vlastní domácí tuzemák a pochlubte se nejenom sousedovi. Jste milovník tradičního českého tuzemáku? My jsme pro Vás vytvořili jednoduchý, ale vyladěný recept, který má typickou chuť a je jen na Vás, jak si ho dovyladíte.

Domácí tuzemák – recept

Příprava: 10 minut
Doba odležení: 1–2 dny

Suroviny:

  • 500 ml jemného lihu (např. 80–96% potravinářský líh nebo vodka)
  • 300 ml převařené vody (pro snížení obsahu alkoholu)
  • 2 lžíce cukru (nebo třtinového sirupu)
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1 lžička karamelu (můžete udělat zkaramelizováním cukru na pánvi)
  • 1 lžička rumové esence (k dostání v obchodech s potravinářskými aromaty)
  • Špetka skořice nebo hřebíčku (volitelné pro kořeněnější chuť)

Postup:

1) Příprava karamelu

  • Na pánvi zahřejte cukr, dokud nezíská hnědou barvu. Poté přidejte trošku horké vody, aby se rozpustil.

2) Míchání ingrediencí

  • Do uzavíratelné nádoby nalijte líh a vodu.
  • Přidejte karamel, vanilkový extrakt a rumovou esenci.
  • Pokud chcete, přidejte skořici nebo hřebíček pro bohatší aroma.

3) Protřepání a odležení

  • Směs důkladně protřepejte a nechte 1–2 dny odležet na tmavém místě, aby se chutě propojily.

4) Filtrace a lahvování

  • Pokud jste přidali koření, přeceďte směs přes jemné sítko.
  • Přelijte do láhve a skladujte na chladném a tmavém místě.

Výsledek:

  • Váš domácí tuzemák bude mít sladkou, aromatickou chuť podobnou kupovanému, ale bez umělých přísad.
  • Můžete jej použít do grogu, cukroví, koktejlů nebo samotný s ledem.

A nebo si můžete ušetřit čas a vybrat si jeden z řemeslných českých tuzemáků ZDE :-)

Ořechovka recept

 

Recept na domácí ořechovku

Taky si vzpomínáte na tu lahodnou hořko-sladkou domácí ořechovku od dědečka? A co Vám brání si ji vyrobit taky, není to nic složitého a tak tento recept zvládne každej. Klíčové je období, protože zelené ořechy jsou ideální koncem června a začátkem července. Vyzkoušejte náš rodinný recept.

Suroviny na výrobu domácí ořechovky:

  • 1 kg zelených ořechů (konec června sklizeň)
  • 15 g celé skořice
  • 8 g hřebíčku
  • 4 g muškátového květu
  • 500 g cukru
  • 1 l základního alkoholu (jemný konzumní líh, tuzemák či slivovice)

Postup výroby likéru domácí ořechovky

Na konci června si natrháme zelené ořechy, které nakrájíme na drobné plátky. Ty vložíme do velké 5l sklenice, kterou doplníme o koření a necháme macerovat na slunci v uzavřené nádobě, občas promícháme po dobu 6 týdnů. Po tomto období si vyrobíme cukerný základ, který jsme rozpustili ve vroucí vodě. Ořechový základ přecedíme přes síto a slijeme s cukerným základem a máme hotovo.

A máte hotovo? Možná ano, možná ne. My doporučujeme vždy se zamyslet a doladit kořením, aby ta vaše ořechovka byla ta nejlepší. Zajímavé je pak ořechovky porovnávat se sousedy mezi sebou a odlaďovat pro příští roky.

Nejlepší ořechovka v ČR

My jsme fanoušci jednoduchosti a proto bez práce máme raději sladší ořechovka Likr, ale kdo nechce úplně sladkou a více hledá chuť nezralých ořechů se špetkou koření, tak doporučujeme Ořechovku od Žufánka a nebo pokud chcete si užít ořechovku kořením odladěnou, tak zkuste Sudličkovu ořechovku.

Griotka recept

Taky máte rádi tu dlouhou navinulou těžkou sladkou chuť višní v lahodném likéru od babičky? A co si vyrobit vlastní domácí griotku naším vyzkoušeným receptem?

Suroviny na výrobu domácí griotky:

  • 1 kg šťavnatých višní ze zahrádky
  • 200 g cukru
  • 700 ml alkoholu
  • Každý podle svého uvážení špetku koření dle vašeho výběru (my máme dobrou zkušenost i se špetkou chilli)

Postup výroby domácí griotky

1 kg višní omyjte a ustřihněte stopky tak, aby na plodu zůstal zhruba 1 cm kousek. Skládejte je do uzavíratelných zavařovacích sklenic a jednotlivé vrstvy prosypávejte cukrem cca 200 g. Na závěr zalijte alkoholem 700 ml (ideálně jemným konzumním lihem nebo Bartida Vodka a nebo Liqvére tuzemský) tak, aby hladina byla nad višněmi. Uzavřete a nechte 7 týdnů macerovat na světlém místě. Griotku zceďte a slijte do lahví se šroubovacím uzávěrem.

A máte hotovo? Možná ano, možná ne. My doporučujeme vždy se zamyslet a doladit kořením, aby ta vaše griotka byla ta nejlepší. Zajímavé je pak griotky porovnávat se sousedy mezi sebou a odlaďovat pro příští roky.

Servírování domácí griotky

bartida-griotka-01

Domácí griotka je hlavně na vychutnávání, proto máme dva způsoby na její servírování:

  1. Servírujeme do jednoduché likérové skleničky na vysoké nožičce – to je tradiční způsob.
  2. Servírujeme jako spritz – do sklenice na víno nejdříve doplníme do půlky ledem, 3 díly Prosecca, přidáme 2 díly pravé poctivé griotky a ozdobíme plátkem citrónu. Náš jednoznačný favorit na drink během dne nebo letního večera.

Chcete ušetřit práci, věřit odborníkům mistrům destilatérům a jít za jistotou, že se to povedlo? Pak pro domácí griotku sem.

Ať Vám chutná! :-)

Vaječný likér recept

Z čeho je Vaječný likér
 

Vaječný likér neboli vaječňák či dokonce vaječný koňak stojí se svým předepsaným minimem 150 gramů cukru v litru na pomezí mezi dezertem a alkoholickým nápojem. Jako vaječný likér se totiž oficiálně (v tuto chvíli) smí označovat pouze takový výrobek, ve kterém se nacházejí žloutky v množství alespoň 140 gramů na litr likéru, bílek a cukr či med. Zároveň obsahuje minimálně 14 % alkoholu v podobě lihu, destilátu nebo pálenky a používá povolená barviva, zahušťovadla a aromata. Požadavky evropského nařízení č. 110/2008 si řada evropských výrobců dosud vykládala tak, že ve vaječném likéru musejí být ony vyjmenované složky, ale k nim je možné doplnit i další suroviny. Proto většinou do likéru přidávají ještě mléko či zahuštěné mléko. A to se právě stalo jablkem sváru mezi výrobci v Německu. Základem každého vaječného likéru jsou žloutky a mléko, zejména množství žloutku ovlivňuje kvalitu, ale i cenu. Ideální je používat samozřejmě čerstvé žloutky, u velkých značek ale dochází k náhražce sušeným žloutkem a používáním aromat či barviv, pak není problém koupit vaječný likér za 90Kč/0,5L.

Recept domácí vaječňák

suroviny pro výrobu 1 l:

  • 6 žloutků
  • 6 lžic slazeného kondenzovaného mléka
  • 6 lžic neslazeného kondenzovaného mléka
  • 6 lžic citrónové šťávy
  • 6 lžic moučkového cukru a 300ml Liqvére tuzemský nebo panamského rumu Heffron.

Všechny ingredience mixérem našleháme do jemné pěny. Pak přilijeme rum a znova dobře promícháme. Určitě nevařte. Pak plníme do lahví a skladujeme v chladu a temnu. Nezapomeňte, že domácí vaječný likér má svojí velmi krátkou dobu trvanlivosti a je potřeba jej co nejdříve vypít :-)

banner-1060-vajecnaky-2024

Bombardino recept

Co je to BOMBARDINO

Bombardino je italský tradiční vaječný likér s mlékem a kapkou alkoholu. Původní receptura bombardina pochází z roku 1874 z italského města Livigno. Legenda praví, že restauratér zvaný Il Genovese připravoval léta ve své horské chatě hostům něco na zahřátí. Jeden z nich se ovšem nechtěl spokojit s tím, co zná a žádal vynalézavého majitele, aby mu připravil něco extra! Ten ze dvou studených alko drinků a pod vlivem chvilkové inspirace připravil jeden teplý nápoj. Host, který pil Bombardino ve světové premiéře, vykřikl nadšením: „Je to bomba!

 

Suroviny na výrobu Bombardina :

  • 0,1L Bartida Vaječný likér
  • 0,04L mléko
  • 0,04L Whisky GoldCock

Recept BOMBARDINO z Čech

Výroba Bombardina je velmi jednoduchá a v tom je ta krása. Stačí smíchat 0,1L Bartida vaječňáku s 0,04L whisky např. Gold Cock od Rudolfa Jelínka a přidat 0,04L mléka. To poté přivedete na teplotu 75-80°C - pozor nesmí se vařit. Pak vše slijete do hrníčku a ozdobíte šlehačkou :-)

_vyrp11_24bartidavajecnak01

 

Bailays recept

RECEPT DOMÁCÍ BAILAYS
 

Baileys Irish Cream je ikonický krémový likér z irské whisky a smetany, který všichni dobře známe. My jsme se porozhlédli, jak si vyrobit domácí Baileys, není to vůbec složité a výsledek je skvělý.

Suroviny na výrobu domácího Baileys:

  • 2x plechovka SALKO nebo karamelizované SALKO
  • 500-700ml alkoholu ( česká whisky GOLD COCK nebo Liqvére tuzemský
  • 1 sáček mandlového pudingu

Postup výroby domácí višňového likéru

Do vodní lázně dáme povařit neotevřené plechovky Salka. Vaříme 1,5 hodiny a dalších 30 minut necháme jen mírně probublávat (v případě, že použijete karamelizované Salko, nevařte!). Uvaříme mandlový pudink v neslazeném mléce. Po vychladnutí obou ingrediencí je smícháme, přidáme rum podle chuti a rozmixujeme. Je to jednoduché :-) Nalijte likér do skleněné lahve a dobře vychlaďte. Domácí Baileys má ale svou krátkou dobu trvanlivosti, tak je potřeba ho co nejdříve vypít.

baileys

My máme nejraději ale náš klasický dobrý vaječný likér, a ten od Bartidy je fakt skvělý :-)

Jak na dobrou domácí ořechovku | Destilerka.cz

Ořechovka je likér trošičku opomíjený, což je velká škoda. Mezi českými výrobci najdeme celou řadu zajímavých produktů, které stojí za to ochutnat. Samozřejmě hlavní předpoklad, aby jste si užili takovouto lahvičku, je, že nejste alergičtí na ořechy. Už naše pra-pra-pra babičky a naši pra-pra-pra dědečkové měli recept na domácí ořechovku a věděli, že ořechy jsou dobré nejen v kuchyni.

Ořechovky mají v naší zemi dlouhou tradici, hlavně jako výborný žaludeční likér.
Tento likér se vyrábí louhováním nezralých plodů vlašských ořechů v lihu. Macerát bývá obohacený směsí koření, bylinek, nebo něčím sladkým. Ořechové likéry bývají většinou sladšího rázu, proto je lze doporučit nejen v době žaludečních nesnází, jako příjemné zpestření vašeho dne.  
Například ořechovka od společnosti Ullesdorf, má opravdu velmi tmavě hnědou barvu a hutnou chuť. Je vyrobena z plodů stoletého jesenického ořechu rostoucího přímo v zahradě Maršíkovské výrobny, likérky a destilerie Ullersdorf. 

Chtěli byste si také zahrát na domácího výrobce likérů?

Není problém. Dáme Vám nyní recept na výbornou domácí ořechovku, která bude sloužit jako "lék" na bříško nebo proti trudomyslnosti, pokud byste se vydali na severní pól :-)

Dobré je zvolit už kvalitní základ, tedy kvalitní líh. Můžete ale i experimentovat s vodkou Božkov, Hanácká vodka a nebo a udělat Váš likér na suchém rumu nebo vínovici.

RECEPT OŘECHOVKA:

 Na 1 litr ořechovky potřebujeme:

  • 30 středně velkých zelených vlašských ořechů
  • proužek citronové kůry bez bílé dužiny
  • 500 g krystalového cukru
  • 1 menší tyčka skořice
  • 5 ks hřebíčku

V první fázi ořechy rozkrájíme na drobné kousky. Vezmeme všechny ingredience, kromě cukru, a vložíme do dostatečné velké nádoby, kterou můžeme vzduchotěsně uzavřít.  Cukr přidáme až po cca 2 týdnech, aby se ořechy dostatečně vylouhovaly. Poté na další 2 týdny strčíme zpět na tmavé místo. Ideálně když vše jednou za čas důkladně protřepe, aby se kal na dně rozvířil do celé tekutiny. Po uplynutí 4 týdnů, vše scedíme přes velmi jemné plátýnko nebo kávový filtr. Nalahvujeme do čisté karafy a poté podáváme. Není to lehké? Věřte, že nejtěžší je vždy jen začít. Pokud byste si chtěli udělat třeba svůj mátový likér nebo třeba bylinný likér, neváhejte a pusťte se do toho.

A že se Vám nechce čekat takovou dobu na vlastní ořechovku a dostlali jste na ní chuť teďka?
Celou naší nabídku na všechny ořechovky naleznete ZDE

Na zdraví

P.S. Až budete na svém víkendovém vejminku na Jamajce, zkuste udělat karibskou verzi kokosovku.

orechy-01